31 Aralık 2012 Pazartesi

PİLOTLAR BASKI ALTINDA MI ÇALIŞIYOR?Bu arada Ryanair’de çalışan 4 pilot da, “ Az yakıtla uçuyoruz. Hayatımız tehlikede” deyince ortalık karıştı.Dutch TV'de yer verilen iddialara göre, 4 ingiliz RyanAir pilotu şirket uçuşlarında asgari yakıt ile yolcu taşıyarak yolcu ve uçuş personelinin hayatlarını tehlikeye attığını öne sürdü.

The Whistle Blowers'ın iddiasına göre pilotlar RyanAir yönetimince düşük yakıtla uçmaları konusunda uçuşa zorlanıyorlar. Pilotlar uçuş gerçekleştirdikleri 737-800'lerin kokpitinde çoğu zaman şirket politikasından ötürü stres yaşadıklarını dile getirdiler. Ayrıca aynı gün yapılan açıklamada RyanAir'a ait bir uçağın yakıt sorunu nedeniyle İspanya hava sahasında acil iniş yapmak zorunda kaldığı da iddia edildi.

Dutch TV'ye açıklamalarda bulunan 4 İngiliz pilot konuyla ilgili kaygılarını açıkladı.

Pilotlardan biri şirketin kar etmek amacıyla uçuşlarda düşük yakıt kullanılması için ekipler üzerinde baskı uyguladığını belirtirken şirkette görev almış eski bir pilot olan Ian Somner'a göre de şirket yetkilileri zorbalık ve tehditlerle çalışanlarını baskıcı bir rejim altına almaya çalışıyor.

Ryanair patronu Michael O'Leary ise şirket hakkında yapılan yorumların gerçeği yansıtmadığını ve spekülasyondan ibaret olduğunu açıkladı.

Önceki gün konuşan bir şirket sözcüsü ise Dutch TV'de yapılan açıklama ve beyanların gerçek olmadığını, bu tarz televizyon programlarının anonim bazı kişilerin beyanlarına dayandırıldığı için güvenilir olmadığını dile getirdi.

RyanAir İngiltere ve Avrupa şehirleri arasında yaklaşık olarak günde 240.000 yolcu taşıyor ve 1.500 uçuş gerçekleştiriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder