31 Aralık 2012 Pazartesi

3. HAVALİMANI İÇİN SIRADIŞI İSTEK!İstanbul’a yapılacak 3. havaalanı farklı talepleri de gündeme getirdi. Atatürk Havalimanı'nda hayvanların bekletilebileceği bir barınak bulunmaması ve hayvanların Bağdat Caddesi'ndeki Tarım İl Bölge Müdürlüğü'ne götürülme mecburiyeti hayvan sahiplerini zora sokarken, yeni havalimanında bu yönde bir düzenleme yapılması isteniyor.

Yıllarca KLM Hollanda Kraliyet Havayolları'nda çalıştıktan sonra 11 yıl önce kendi şirketini kuran Süleyman Aydemir, evcil hayvan taşımacılığında Türkiye'nin eksikliklerini anlattı.

Türkiye'nin canlı hayvan taşımacılığında Arap ülkelerinin dahi gerisinde olduğunu dile getiren Dynamic Transportation şirketinin kurucusu Süleyman Aydemir, yeri belirlenen 3. Havaalanı'nda bir 'pet hotel'in de projeye dahil edilmesi gerektiğini söyledi. . Aydemir, Avustralya ve Yeni Zelenda'nın, Türkiye'den canlı hayvan kabul etmediğinin de altını çizdi.

Türkiye'ye kaçak yollardan giren canlı hayvan sayısının çok olduğunu söyleyen Aydemir, Tarım Bakanlığı'nın aldığı yeni önlemler ve yaptırımlarla kaçak girişlerin önüne geçilmeye başlandığını belirterek bu alanın Türkiye için yeni bir sektör olabileceğini kaydetti.

PET (Evcil Hayvan) taşımacılığı gibi spesifik bir alanda hizmet veren Dynamic, ayda ortalama yedi hayvan taşıması yapıyor. Evcil hayvan taşımacılığı yapan şirketin kurucusu Aydemir'i en çok üzen durum ise Atatürk Havalimanı'nda bir “pet hotel”in olmaması.

Gelen hayvanların ambarlarda bazen bir gün bekletildiğini söyleyen Aydemir, şöyle devam etti: "Ülkemiz büyük çapta evcil hayvan ya da yabani hayvan trafiğine maruz kalmasına rağmen Avrupa'da 'Pet Hotel' diye tabir ettiğimiz havalimanı ya da özel antrepolarda kurulu evcil hayvan otellerine sahip değildir. Bu konunun bir an önce ele alınması ve bu ayıbın ortadan kaldırılması lazım. Çünkü bu ülke için bir sektördür" dedi. Aydemir, en azından 3. Havaalanında gelen evcil hayvanların muhafaza edilebileceği bir ortamın kesinlikle sağlanması gerektiğini belirterek, buranın çok büyük bir yer olması gerekmediğini söyledi. (Dünya)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder